×

تعمیر پرینتر

خدمات تعمیر و سرویس انواع پرینتر


با پیش شماره شهر

مثال:مدل دستگاه و ایرادهای آن را بنویسید

برند کارتریج خود را انتخاب کنید

راهکارهای تعمیر پرینتر و علل خرابی آن

چاپگرهاامروزه نقش مهمی در زندگی ما دارند. مانند هر ماشین دیگری، این وسایل نیز با مرور زمان دچار فرسودگی و خرابی قطعات می‌شود. همچنین ممکن است در طول استفاده از آن، با مشکلاتی نظیر گیرکردن کاغذ یا کیفیت پایین محتوای چاپ شده مواجه شوید.

در این مقاله قصد داریم به بررسی نکاتی درباره تعمیر پرینتر و علل ایجاد این مشکلات بپردازیم.

راهنمای تعمیر پرینتر و علل خرابی آن

انواع خرابی های پرینتر و روش های تشخیص

مدل خرابی در پرینتر بسیار گسترده است. گاهی اوقات مشکل پرینتر با سروصدای زیاد است، در حالی که دستگاه به درستی چاپ می‌کند.

در این مواقع معمولاً استهلاک قطعات مکانیکی، علت سروصدای پرینتر است.

گاهی اوقات هم پرینتر اصلاً روشن نمی‌شود که احتمالاً مشکل در بخش الکترونیکی دستگاه است و نوسانات برق یا خرابی کابل و اتصالات می‌تواند دلیل اصلی آن باشد.

از طرفی گاهی اوقات یک مشکل نرم‌افزاری باعث ایراد در چاپ می‌شود، مثلاً پرینت برعکس گرفته می‌شود یا اصلاً دستگاه توسط کامپیوتر شناسایی نمی‌شود.

به‌طورکلی می‌توان گفت تمام خرابی‌های پرینتر به سه دسته تقسیم می‌شوند: خرابی‌های مکانیکی، مشکلات الکترونیکی و خطاهای نرم‌افزاری.

خرابی های مکانیکی پرینتر

هرگونه نقص در بخش‌های مکانیکی پرینتر، از جمله برد، چرخ‌دنده‌ها، سنسورها، کاغذ کش، درام، فیوز، هد و غیره، به‌عنوان خرابی مکانیکی شناخته می‌شود. در صورت بروز مشکل مکانیکی، تعمیر یا تعویض قطعه معیوب برای رفع مشکل ضروری است.

نشانه‌های خرابی مکانیکی پرینتر شامل شل‌شدن سینی چاپ، راه‌راه شدن پرینت، پایین بودن کیفیت پرینت، چاپ خط‌خطی، نکشیدن کاغذ داخل پرینتر، چشمک زدن چراغ‌های دستگاه، گیرکردن کاغذ در پرینتر و نمایش پیغام خالی بودن کارتریج است.

با مشاهده هرکدام از علائم گفته شده می‌توانید به خرابی قطعات داخلی پرینتر پی ببرید.

مشکلات الکترونیکی پرینتر

مشکلات الکترونیکی پرینتر به ایراداتی مربوط می‌شوند که در سیستم برق دستگاه رخ می‌دهند. نقص در جریان برق، نوسانات برق، مشکل در کابل دستگاه یا اتصالات و غیره همگی بیانگر خرابی در بخش الکترونیکی هستند. هر کدام از این علائم می‌توانند باعث روشن‌نشدن یا روشن خاموش‌شدن پی‌درپی پرینتر شوند.

خطاهای نرم افزاری پرینتر

مشکلات نرم‌افزاری پرینتر از جمله ایرادات رایج در تعمیر پرینتر هستند. این مشکلات به بخش نرم‌افزاری دستگاه مربوط شده و می‌توانند منجر به بروز مشکلاتی نظیر عدم شناسایی پرینتر توسط کامپیوتر، عدم اجرای دستور پرینت، ارسال دستور پرینت به دستگاه دیگر، عدم چاپ صفحات وب، عدم چاپ عکس، پرینت صفحات روی هم، تکرار پرینت صفحات، پرینت برعکس و کاهش سایز پرینت شوند.

نصب نادرست درایور پرینتر، یکی از رایج‌ترین دلایل بروز مشکلات نرم‌افزاری است. برای رفع این مشکل، باید درایور مناسب پرینتر را از وب‌سایت سازنده دانلود و نصب کنید. همچنین علاوه بر نصب درایور، بررسی تنظیمات پرینتر و نرم‌افزار ارسال کننده دستور چاپ نیز از دیگر اقدامات لازم برای رفع مشکلات نرم‌افزاری است. تنظیماتی مانند نوع کاغذ، اندازه کاغذ، کیفیت چاپ، تعداد صفحات، ترتیب چاپ و غیره باید به درستی تنظیم شوند. به‌روزرسانی نرم‌افزار پرینتر و ارسال کننده دستور چاپ، راه‌اندازی مجدد کامپیوتر و پرینتر و در صورت عدم حل مشکل، مراجعه به یک متخصص، از دیگر راه‌حل‌های رفع مشکلات نرم‌افزاری پرینتر هستند.

راهنمای عیب یابی و تعمیر پرینتر

ممکن است در هنگام استفاده از پرینتر با مشکلات مختلفی روبرو شوید. در ادامه به چند مورد از ایرادات و راه‌حل رفع آن اشاره می‌کنیم..

رفع گیر کردن کاغذ

مواردی همچون استفاده از کاغذ نامناسب، خرابی پیکاپ پرینتر، غلتک‌ها یا مشکلات کارتریج می‌توانند باعث گیرکردن کاغذ در داخل چاپگر ‌شوند. در اکثر مواقع می‌توانید با بازکردن دستگاه و خارج کردن کاغذ این مشکل را رفع کنید. اگر مشکل همچنان ادامه داشت، از یک متخصص کمک بگیرید.

حل مشکلات کیفیت چاپ

مشکلات کیفیت چاپ مانند کم‌رنگ‌شدن، خطوط افقی و چاپ نامناسب، در پرینترها رایج هستند. برای تعمیر پرینتر و رفع این مشکلات باید عوامل مختلفی بررسی شوند. چاپ نامناسب اغلب نشان‌دهنده مشکلات نرم‌افزاری است، اما گاهی اوقات دلیل آن استفاده از کاغذ، جوهر یا تونر نامناسب، خصوصاً پس از تعویض آنها، است. برای رفع این مشکل، تنظیمات چاپ، درایور پرینتر ، هد پرینتر ، کیفیت جوهر یا تونر و کارتریجیا تونر را بررسی کنید. در صورت عدم حل مشکل، از یک متخصص تعمیرات پرینتر کمک بگیرید.

تعمیر پرینتر به وسیله قطعات و لوازم جانبی

بسیاری از مشکلات پرینتر ناشی از خرابی قطعات داخلی آن است. این مشکلات که به عنوان مشکلات مکانیکی شناخته می‌شوند، می‌توانند کیفیت چاپ را به شدت کاهش دهند. برای رفع این مشکلات، باید قطعه خراب را تعمیر یا تعویض کنید. خرابی یا کثیف شدن تونر، درام، کارتریج و هد پرینتر از جمله دلایل رایج پایین بودن کیفیت چاپ هستند. در اکثر موارد، تعویض قطعه خراب با یک قطعه جدید بهترین راه حل است.

تعمیر پرینتر با تعویض کارتریج

خرابی کارتریج از جمله ایرادات رایج در پرینترها است، اگر با مشکلاتی نظیر کیفیت پایین چاپ مواجه هستید، بررسی صحت کارتریج ضروری است. لکه‌ دار شدن چاپ، نشانه واضحی از خرابی تونر در پرینتر لیزری یا کارتریج در پرینتر جوهر افشان است.

اگر کارتریج خراب شده باشد، باید آن را با یک نمونه جدید تعویض کنید. البته در برخی موارد، می‌توان تونر کارتریج را شارژ کرد. همچنین گرد وغبار و کثیفی می‌تواند بر کیفیت چاپ تأثیر بگذارد. تمیز کردن پرینتر در این مواقع می‌تواند مشکل را حل کند و نیازی به تعمیر پرینتر نداشته باشید.

priiinter.jpg

تعمیر یا تعویض درام یونیت

در صورت خرابی درام پرینتر، نیاز است تا کاربر جهت تعویض و تعمیر درام پرینتر اقدام کند. در تعویض درام پرینتر باید به این نکته توجه داشت که درام و تونر کارتریج گاهی جدا و گاهی در کنار هم هستند. در صورتی که درام از تونر کارتریج جدا باشد، کار تعویض آنها نیز به صورت جداگانه انجام می‌شود.

در صورتی که تونر کارتریج‌ها به همراه درام باشد، در حین تعویض درام نیاز به تعویض کارتریج نیز خواهد بود. تجربه نشان داده که معمولا پس از هر ٣ بار شارژ کارتریج، نیاز به تعویض درام نیز خواهد بود.

بد نیست بدانید که پرینترهای لیزری رنگی نیاز به یک درام جداگانه و کارتریج تونر برای هر رنگ دارند، که احتمال خسارت را بالا برده و هزینه‎های تعمیر و نگهداری را افزایش می‎دهد. در مورد تعویض درام پرینتر باید توجه داشت که حتما درام اصلیِ خودِ دستگاه تهیه و بر روی آن نصب شود. اگر درام دستگاه پرینتر اصلی و اورجینال شرکت سازنده نباشد، هم باعث مصرف بالاتر پودر کارتریج و هم باعث افزایش فشار وارد شده بر دستگاه می‌گردد. نکته دیگری که می‌بایست از آن اطلاع داشته باشید آن است که یونیت درام در قیاس با کارتریج تونر عمر بالاتری دارد. در صورت نیاز به سرویس‌های تخصصی مرتبط با تعویض و تعمیر درام پرینتر می‌توانید از متخصصان مرتبط در این زمینه کمک بگیرید. .

جمع بندی

نکات گفته شده در این متن می‌توانند تا حدود زیادی مشکلات شما در استفاده از پرینتر را رفع کنند. چنانچه با انجام روش‌های گفته شده موفق به رفع مشکل پرینتر خود نشدید، بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید. در این صفحه میتوانید درخواست تعمیر پرینتر خود را برای متخصصان ما در دنیای کارتریج ارسال کنید. با ذکر مشکل پرینتر و افزودن تلفن تماس، کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.

برای کسب اطلاعات بیشتر و درموردانواع پرینتر و چاپگر ، مواد مصرفی پرینترها از جمله کارتریج ها ، جوهرها و ... و تعمیر انواع پرینتر می‌توانید از خدمات دنیای کارتریج استفاده کنید.

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از فهرست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود یا ثبت نام