بارکدخوان

barcod%20khan.jpgبارکد یک مجموعه کدگذاری شده از خطوط و فضا­ها با عرض های مختلف است که می تواند اسکن شده و به صورت اعداد تفسیر شود تا یک محصول را شناسایی نماید. 2 نوع بارکد وجود دارد: خطی و ماتریس داده.

بارکدخوان

دستگاه الکترونیکی است که از طریق تابش پرتو نور به بارکد کالاها اطلاعات ذخیره شده را اسکن میکند. بارکدخوان ها در دسته بندی تچهیزات فروشگاهی قرار میگیرند.

بارکدخوان ها به دو گروه نوری و لیزری تقسیم میشوند که هرکدام از این 2 نیز به گروه های بارکد تک بعدی - دو بعدی - خطی - ایمیجر و چند بعدی تقسیم میشوند.

بارکدخوان ها از جنبه ی دیگر به 3 دسته بندی باسیم - بی سیم و رومیزی تقسیم میشوند.

بارکدخوان باسیم 

این نوع اسکنر به طور مستقیم به یک ایستگاه کاری تعریف شده از طریق کابل متصل است و بسته به نوع اتصال از ترکیب کابل های مختلف استفاده می­ کند. در حال حاضر محبوب ترین نوع، USB است اما گزینه های دیگری مانند PS/2, AT/XT, RS232 و غیره نیز در دسترس می­ باشد. بارکد خوان های باسیم ارزانترین نوع بارکد خوان هستند.

بارکدخوان بی سیم

بارکد خوان بی سیم اجازه می دهد تا کاربر با انتقال اطلاعات اسکن شده به دستگاه خود از طریق بلوتوث و یا WIFI، تا حد شعاع بی سیم پیش برود. این نوع بارکد خوان ها به نوبه خود به طور مستقیم به ایستگاه های کاری تعریف شده متصل هستند.

بارکدخوان رو میزی 

بارکدخوان ثابت معمولاً در جاهایی کاربرد دارد که نیاز به ورود اطلاعات خودکار و دقیق و بلا واسطه است. مانند اسکن موارد از طریق یک خط تولید، و یا ماشین مرتب­ سازی بسته ها روی تسمه نقاله. اسکنر موقعیت ثابت در فواصل کوتاه یا بلند برای انعطاف پذیری بیشتر در دسترس هستند. به طور معمول، اسکنر­های چند جانبه یا سبک خطوط موازی مورد استفاده قرار می­ گیرد که به موارد اجازه می­ دهد بدون قرار گرفتن در موقعیت دقیق بارکد خوانده شده و عبور کنند و در عین حال اسکن دقیق از آن‌ ها به عمل آید.

بارکد پرینتر رومیزی (Desktop Barcode Printer)

بارکد پرینتر رومیزی در مواقعی که میانگین تعداد لیبل پرینت گرفته شده در روز کمتر از 3000 عدد باشد یک انتخاب اقتصادی به شمار می رود . این بارکد پرینتر ها به راحتی کار می کنند و کیفیت مشابهی با لیبل پرینترهای پیشرفته تر دارند . چاپگر رومیزی برای ادارات و کارهای جزئی با حجم پرینت پایین بسیار مناسب است.

بارکدخوان