×
شارژ کارتریج پرینتر

شارژ کارتریج پرینتر

خدمات شارژ و تعمیر انواع کارتریج و پرینتر


با پیش شماره شهر

مثال:تعداد کارتریج و مدل دستگاهی و ایرادهای دستگاه بنویسید

برند کارتریج خود را انتخاب کنید

تعمیر انواع پرینتر
تعمیر لیبل پرینتر
تعمیر تجهیزات فروشگاهی

شارژ کارتریج لیزری

کارتریج یکی از اجزای مهم هر چاپگری است. کارتریج تونر را در خود نگه می‌دارد و از آن برای چاپ متن و تصاویر روی کاغذ استفاده می‌کند. در‌واقع چاپگر بدون کارتریج نمی‌تواند کار کند. این مخزن نگه دارنده دارای انواع مختلفی است.

اگر به دنبال انتخاب چاپگر جدیدی برای خودتان هستید دانستن عملکرد کارتریج‌های مختلف و از همه مهم‌تر شارژ مجدد آن‌ها برایتان از هر چیزی واجب‌تر است تا هم از پرداخت هزینه اضافی در امان باشید و هم بهترین کارایی را برای چاپگر خود رقم بزنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شارژ کارتریج لیزری تا پایان این نوشتار همراه باشید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

• شارژ کارتریج لیزری | کارتریج لیزری چیست

• کارتریج مشکی و رنگی

• فرایند چاپ لیزری

• شارژ کارتریج لیزری

• چیپ کارتریج تونر

کارتریج لیزری چیست؟

شارژ کارتریج لیزری

کارتریج محفظه‌ ای غالباً استوانه‌ ای‌ شکل است که تونر یا هر ماده دیگری را در خود نگه می‌دارد و برای استفاده در مکانیزم‌های مختلف مانند چاپ در چاپگر طراحی شده است.

کارتریج‌های تونری در چاپگرهای لیزری استفاده می‌شوند. این نوع کارتریج‌ها شامل نوعی جوهر پودری هستند که هنگام چاپ حروف یا تصاویر، آن‌ها را با گرمای زیاد روی کاغذ حک می‌کنند.

کارتریج‌های لیزری برای چاپ سیاه‌ و سفید بیشترین کارایی را دارند. کارتریج‌ های تونری در مقایسه با کارتریج‌های دیگر کمی گران‌تر هستند؛ اما در‌ دراز‌مدت مقرون‌‌ به‌‌ صرفه‌تر هستند، عمر طولانی‌ تری داشته و به نگه‌داری کمتری نیاز دارند.

سرعت چاپ یکی از مولفه‌های تأثیرگذار در انتخاب چاپگر است. در این مورد برتری با چاپگر لیزری است.

این دستگاه به‌ سادگی ۲۰ صفحه را در دقیقه پرینت می‌گیرد. در کارتریج‌های لیزری قطعه‌ای به نام «درام» وجود دارد که وظیفه آن انتقال پودر تونر به کاغذ است.

توجه کنید که هر‌وقت کارتریج شما تمام شد نیازی نیست درام را هم عوض کنید.

درام معمولاً عمر طولانی‌تری از کارتریج‌ دارد و کافی است با هر چند بار تعویض کارتریج، درام چاپگر را بازدید کنید و در صورت نیاز آن را تعویض نمایید.

کارتریج مشکی و رنگی

بد نیست بدانید که کارتریج‌ لیزری مشکی برای چاپگرهای تک‌رنگ طراحی شده است و همان‌طور که از نامش می‌توان حدس زد وظیفه حمل تونر مشکی رنگ را برعهده دارد.

چاپگر لیزری رنگی از چهار مخزن تونر استفاده می‌کند که هریک وظیفه ایجاد یکی از رنگ‌های اصلی را بر عهده دارند. شارژ کارتریج لیزری در واقع پر کردن همین تونرهاست.

این رنگ‌ها شامل آبی، قرمز، زرد و مشکی، هنگام تثبیت بر روی کاغذ، با یکدیگر ترکیب شده و رنگ‌های جدیدی را خلق می‌کنند.

فرایند چاپ لیزری

چاپ لیزری فرایند چاپ دیجیتالی الکترواستاتیکی است. در این فرایند نوشته و تصاویر روی استوانه بارداری به نام «درام» ایجاد می‌گردد.

درام جوهر پودری (تونر) باردار شده‌ای را به‌صورت الکتریکی و انتخابی جمع‌آوری کرده و تصویر را روی کاغذ منتقل می‌کند. در این مرحله توسط گرما، تصویر و نوشته بر روی کاغذ به‌صورت دائمی جوش می‌خورند.

مبانی چاپگر لیزری بر استفاده از الکتریسیته ساکن استوار است. الکتریسیته ساکن در یک چاپگر لیزری به مثابه چسبی موقت عمل می‌کند.

از قسمت‌های اصلی یک چاپگر لیزری گیرنده نوری آن است که به‌صورت یک سیلندر چرخان بوده و از مواد بسیار رسانای نوری ساخته شده است. درام به‌وسیله یک سیم با جریان الکتریکی مثبت شارژ می‌شود.

درام پودر سیاه و بسیار نرمی را روی کاغذ قرار می‌دهد. این پودر دارای بار مثبت است و تنها به مناطقی که بار منفی داشته باشد می‌چسبد.

فیوزر چاپگر غلتک گرمی است که با عبور کاغذ از میان آن سبب می‌شود تا پودرهایی که در مناطق با بار منفی قرار گرفته‌اند ذوب شده و به الیاف کاغذ متصل شوند.

شارژ کارتریج لیزری

شارژ کارتریج لیزری در واقع عمل بازیافت کارتریج است که طی آن به صورت حرفه‌ای کارتریج را با تونر یا جوهر جدید پر می‌کنند.

این کارتریج‌های بازیافتی قابل استفاده در انواع مختلف چاپگر هستند. قیمت کارتریج‌های بازسازی‌شده بسیار ارزان‌تر از کارتریج‌های نو است.

با‌این‌حال باید توجه کنید که آن‌ها به‌اندازه کارتریج نو دوام ندارند و باید زود‌به‌زود تعویض شوند. همان‌طور که گفتیم، اگر به دنبال صرفه‌جویی در هزینه و کاهش میزان زباله‌ها هستید، کارتریج‌های شارژ شده همچنان گزینه‌های مناسبی هستند.

شارژ کارتریج روشی رایج به‌جای خرید کارتریج‌های نو است. شما می‌توانید کارتریج اصلی چاپگر یا حتی سایر کارتریج‌های خریداری ‌شده را با کمک فروشگاه‌های معتبر به‌راحتی شارژ کنید.

هزینه این کار شاید از نصف هزینه خرید کارتریج نو نیز کمتر باشد؛ البته باید دقت کنید جوهر یا تونری که استفاده می‌کنید از کیفیت مناسبی برخوردار باشد تا به چاپگر صدمه‌ای وارد نشود.

درعین‌حال مانند تمامی محصولاتی که تولیدکنندگان شخص ثالث می‌سازند، کارتریج‌های شارژ شده را نیز شرکت سازنده چاپگرها به‌رسمیت نمی‌شناسند و ممکن است استفاده از آن‌ها گارانتی دستگاه شما را باطل کند.

بنابراین توصیه ما این است که درصورتی‌که گارانتی دستگاه شما تمام شده است از این کارتریج‌ها استفاده کنید؛ زیرا خریدهایی بسیار به‌ صرفه محسوب می‌شوند.

کارتریج لیزر مشکی

چیپ کارتریج تونر

نکته مهمی که بایستی هنگام خرید چاپگر به آن توجه لازم را مبذول داشت چیپ کارتریج است.

چیپ کارتریج تونر یک چیپ است که روی تونر نصب شده و با سنجش میزان تونری که تا کنون برای چاپ استفاده شده می‌تواند سطح تونر موجود را تشخیص دهد.

این چیپ پس از استفاده معینی از تونر اخطار لازم را به دستگاه چاپگر صادر و چاپ را متوقف می‌کند.

تراشه و چیپ کارتریج لیزری

نکته مهم درباره چیپ این است که چیپ‌های‌ تونر به‌نوعی مانع شارژ کارتریج‌ لیزری هستند.

چاپگر شما تنها در صورت ریست یا تعویض چیپ تونر امکان این را به شما می‌دهد که با یک کارتریج تونر سازگار دوباره پر شده یا جدید بتوانید چاپ کنید.

اینکه قادر باشید چیپ هوشمند موجود در کارتریج تونر خود را ریست کنید یا نه به مدل چاپگر شما بستگی دارد.

چیپ‌های تونر کارتریج برخی از چاپگرها قابل‌تنظیم مجدد یا ریست نیستند؛ زیرا در آن‌ها سطح تونر به صورت دائمی در حافظه ذخیره می‌شود و دسترسی به این حافظه مقدور نیست.

اگر این نوع چیپ در کارتریج تونر شما وجود دارد، هنگام پر کردن کارتریج خود باید چیپ را تعویض یا جایگزین کنید.

در غیر این صورت امکان ریست‌کردن و شارژ مجدد وجود ندارد.

ریست تراشه کارتریج

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت خدمات شارژ و تعمیر انواع کارتریج و چاپگر می‌توانید از خدمات دنیای کارتریج استفاده کنید.

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از فهرست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود یا ثبت نام